Abdiás jövendölése - kommentárok
* 1-9. Fenyegető jövendölés Edom ellen.
* Az 1. vers bevezetés, melyben a próféta a jövendölés körülményeit írja le: Edom országa ellen háború készül. Edomnak, más magyarázók szerint: «Edomról». Az Úr beszéde a 2. versben kezdődik. Tudtunkra adta az Úr, t. i. a bekövetkező háborút. Abdiás többes számot használ, mert Edom pusztulását más próféták (Iz. 34; Jer. 49,7-22; Ez. 35; Zsolt. 136,7.) is megjövendölték. Más magyarázat szerint a többes szám a prófétára és népére vonatkozik: nekik adta tudtukra az Úr a bekövetkező háborút. A követ megemlítése, kit az Úr a nemzetekhez küld, hogy őket Edom ellen harcra hívja, a költői képhez tartozik. A vers utolsó része ama nemzetek szava, kik Edom ellen háborúba indulnak (7. v.). V. ö. Jer. 49,14.
* 2. V. ö. Jer. 49,15.
* 3. Felfuvalkodottá tett téged, a héber szerint: «megcsalt téged». Abdiás leírása» kitűnően megfelel Edom földrajzi viszonyainak: Edom rendkívül sziklás vidék, hol egész hegyoldalakat vájtak ki lakásoknak és síroknak, úgy hogy az edomiták valóban a sziklák hasadékai között laktak. Az ország egyik nevezetes városának is Petra (héberül Szela) = szikla a neve. V. ö. Jer. 49,16.
* 4. Az Úr fenyegetésének folytatása: bármennyire védett helyen is lakjanak az edomiták, az Isten haragja utoléri őket. V. ö. Jer. 49,16.
* Az 5. vers Edom és népe teljes romlásáról beszél. A tolvajok és a szüretelők annyit szoktak elvinni, amennyire szükségük van; Edom ellenségei azonban nem kincsekre vágyódnak, hanem pusztítani akarnak. Az éjtszaka rablóit a próféta szembeállítja azokkal, akik fényes nappal fognak Edomba betörni. Hogy elhallgattál volna! = hogy elnémultál volna a veszteségtől! A héber szöveg értelme valószínűleg ez: «Minő pusztulást szenvedtél volna !» V. ö. Jer. 49,9.
* 6. V. ö. Jer. 49,10.
* 7. Edom szövetségesei ellene fognak fordulni. Nem lesz okosság benne, t. i. Edomban, hogy elkerülje ellenségeinek tőreit.
* 8. Azon a napon: az Edomot érő nagy büntető ítélet napján. Edomot már 581-ben végigpusztították Nábukodonozor babiloni király hadai, Joannes Hyrcanus zsidó fejedelem (134-103.) pedig Edomot véglegesen Zsidóországhoz csatolta.
* 9. Temáni hőseid (héb.), a Vulgáta szerint: «a Délvidékről való hőseid». Temánra nézve v. ö. Jób 2,11. magyarázatát.
* 10-14. Edom bűnének leírása.
* 10. Edom azzal vetkezett, hogy amikor Jeruzsálemet 586-ban a babiloni hadsereg feldúlta és lakosait leöldöste, Edom szintén a támadók közé állott, noha ő Júdának testvérnépe volt.
* 11. Azon a napon = Jeruzsálem elfoglalásának napján. Szemben álltái vele: mint kárörvendő szemlélő nézted Jeruzsálem vesztét. Te is olyan voltál, mint egy közülük: szövetkeztél a testvérnép ellenségeivel.
* 12. Ne nyisd nagyra szájadat, t. i. hetvenkedésedben.
* 13. Az edomiták a babiloni hadsereggel együtt hatoltak be Jeruzsálembe, és
* 14. az utakat elálltak, hogy senki a zsidók közül ne menekülhessen a veszedelemből. Ne zárd körül megmaradottjait, a héber szerint: «ne szolgáltasd ki megmaradottjait». – A sok hasonló értelmű kifejezés halmozása Júdának általános nagy romlását írja le.
* 15-20. Az összes pogány nemzetek megítélése.
* 15. Az Úr napja itt az összes pogány nemzetek megbüntetésének idejét jelenti. Az ítélet a megérdemelt isteni büntetés lesz a választott nép ellen elkövetett gonoszságokért.
* 16. Az ivás itt nem az edomiták győzelmi lakomáját jelenti Jeruzsálem elfoglalása után, hanem az Úr haragjának megízlelését. Ezt mutatja a vers utolsó tagja is. Az «Isten haragjának borát (kelyhét) inni» a prófétáknál gyakori beszédkép; v. ö. Jer. 25,15-29. – A pogány nemzeteket sújtó isteni ítélet a végső világítéletnek jelképe és előképe.
* 17. A nagy ítélet alkalmával megszabadul az Úr népe. Jákob háza az egész zsidó nép.
* 18. Edom fölött a büntető ítéletet a zsidó nép fogja végrehajtani. Jákob háza és József háza az egész zsidó nemzetet jelenti, Ézsau háza pedig Edomot. A jövendölés Joannes Hyrcanus idejében teljesedett be.
* 19. Abdiás megjövendöli, hogy a zsidó nép, melynek birodalma a babiloni fogságból való visszatérés után jóformán csak Jeruzsálemre és környékére szorítkozott, ki fog terjeszkedni és birtokába veszi hajdani hazájának egész területét. Ézsau hegye – Edom, Palesztinától délre; Filisztea a Földközi-tenger partján terült el; Efráim. és Szamaria vidéke a hajdani Északi ország, Gálaád pedig a Jordántól keletre fekvő vidék.
* 20. Szórepta városa Föníciában van, Tírus és Szí dón között a Földközi-tenger partján. Szefárádban (héb.), a Vulgáta szerint: «a Boszforusnáb. Szefárád vagy a perzsa «Sparda»-val (a kisázsiai Szárdesszel), vagy az asszír «mat-Sapardá»-val azonos, Média délnyugati részén. Az asszír és a babiloni fogságba hurcolt zsidók visszatérnek hazájukba.
* 21. Az Izraelre váró szabadulás a messiást korban. – A szabadítok az edomitákat legyőző zsidó hadsereg katonái. Ézsau hegye (Edom) az összes ellenséges népek előképe. S az Úré lesz a királyi hatalom: Abdiás könyve az Isten világuralmának megjövendölésével végződik.